Хвороба Альцгеймера: як розпізнати та як протистояти?

дім престарілих, Львів, деменція, хвороба Альцгеймера, реабілітаціяСудинна деменція нерідко набуває різноманітних форм, але результат незмінно сумний — адже медицина нездатна нині вилікувати патологію. Захворювання серцево-судинної системи та старече недоумство часто трансформуються в комплексний розлад не тільки психіки, але й зачіпає органи периферичної та центральної нервових систем. Такий підвид деменції називається хвороба Альцгеймера. У цій статті ми розповімо про те, як розпізнати відхилення та як протистояти цим тяжким порушенням. Нагадаємо також про те, що приватний дім престарілих «Вілла Добра Львів» (Львівська область) надає недорогий та затребуваний сервіс зі створення комфортних умов проживання для літніх українців, надає послуги доглядальниці, медсестри, реабілітолога, масажиста з оздоровлення людей похилого віку в рамках перевірених комплексів:

  • догляд за хворими на Альцгеймер;
  • догляд за літніми з деменцією;
  • догляд за хворими після інсульту;
  • догляд за літніми після інфаркту.

Ціна послуг цілком демократична — адміністрація пансіонату прагне підтримати населення регіону Львівська область та місто Львів у важкі роки соціальної кризи, яку створила війна в Україні. Тому вартість щомісячного курсу (+ амбулаторія та денний стаціонар) прийнятна переважній більшості українських громадян.

Як визначити хворобу Альцгеймера з великою ймовірністю: які перші ознаки?

У тому, як розпізнати цей вид патології судинна, стареча (сенільна) деменція, розібратися досить нескладно. Потрібно лише розуміти, що втрата пам’яті не єдине свідчення про її початок.

  • Виникають безперечні труднощі з логічним мисленням. Людині стає важко скласти найпростіші причинно-наслідкові ланцюжки і потім дотримуватися плану їх реалізації. У зв’язку з цим виникають дуже чутливі та прикрі складності під час елементарного походу до продуктового магазину чи оплати комунальних рахунків.
  • Погіршується зір. Стає розмитою картинка, важко сфокусуватись на необхідному в побуті предметі. Це призводить до великих складнощів у побутовій самостійності. Поступово людина стає залежною від сторонньої допомоги — їй потрібен постійний догляд за літніми в побутовому та гігієнічному аспектах.
  • Дезорієнтація у просторі та часі унеможливлює нормальне життя. Хворому потрібна цілодобова нянька, яка прийде на допомогу і вдень, і вночі. Літня людина може легко заблукати буквально в трьох стінах і нашкодити самому собі у найнешкідливішій ситуації.
  • Це нейродегенеративне захворювання описане медиками понад 100 років тому, але ліки досі не знайдено. Зазначимо, що ранні симптоми хвороби Альцгеймера досить різноманітні і часто не вичерпуються втратою пам’яті, втратою можливості орієнтуватися у просторі чи нездатністю доглядати себе у побуті.
  • У деяких кейсах спостерігається мовна дислексія, а також великі складнощі з підбором слів. Зрозуміло, такі факти відносяться до послаблення пам’яті і взагалі розумових здібностей, адже недоумство часто починається саме з труднощів у спілкуванні з іншими людьми. Однак саме запинання та довгі паузи у розмові, коли співрозмовник намагається підібрати потрібне слово чи термін, при частому та багаторазовому повторенні — це симптоми хвороби Альцгеймера.
  • Далі з найбільш явних симптомів можна виділити нездатність приймати найпростіші рішення, відсутність власної волі та логічного мислення. У такому разі турбота про хвору людину повністю лягає на плечі родичів, але приватний будинок для літніх людей «Вілла Добра Львів» завжди готовий надати чудові умови проживання та кваліфіковане обслуговування досвідчених медиків.

Населення планети неухильно старіє і кількість хворих на Альцгеймер безперервно зростатиме

Вік як і раніше вважається основою патології, хоча причини хвороби Альцгеймера не оминають і навіть молодше населення, і громадян середнього віку. Єдине можна згадати, що такі випадки поки що поодинокі, а люди з особливими потребами, що досягли поважних років, досі залишаються саме тією групою ризику, яка більше за інших схильна до ймовірності захворіти. Так, міжнародна преса стверджує, що, за даними статистики у США, у віці 65+ налічується 5 мільйонів 500 тисяч північноамериканських громадян із цим захворюванням, яке діагностовано офіційно. На сьогодні наука не бачить реально дієвих способів зупинити прогресування хвороби у світовому масштабі — кількість пацієнтів з Альцгеймером постійно збільшуватиметься доти, доки не буде відкрито дійсно ефективний засіб. Додамо, що у зв’язку з більшою тривалістю життя у жінок захворювання трапляється частіше. Лідирують у сумній статистиці економічно розвинені держави, населення яких живе довше, ніж у країнах третього світу, і частина літнього населення, відповідно, неминуче зростає.

Хвороба Альцгеймера: що відбувається з хворими та як протистояти цьому?

Згідно зі статистикою ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), захворіти може кожен 6 дорослий житель планети. Але є можливості це виправити в кожному окремому кейсі. Нагадаємо, що кількість хворих зросла майже на 90% на початку XXI століття, коли зросла смертність від хвороби Альцгеймера — у період з 2000 до 2014 року. Важко боротися з тим, що в судинах виникають амілоїдні бляшки (це сьогодні офіційно вважається основною причиною патології), але кожен з потенційних пацієнтів з цим діагнозом здатний змінити повсякденний спосіб життя. Невролог, що представляє приватний пансіонат для літніх людей «Вілла Добра Львів», рекомендує такі дії, які доступні на стаціонарі геріатричного закладу.

  • Регулярні фізичні вправи позитивно впливають на головний мозок людини, а не тільки на його фізичне тіло. Постійні навантаження підтримують обмін речовин, метаболізм на клітинному рівні та регулюють рівень глюкози у крові.
  • Соціальна адаптація, спілкування (бажано живе, але підійдуть і соціальні мережі), розмови у добрій компанії дуже корисні для мозку та емоційного стану, оскільки підтримують адекватне мислення. Когнітивні вправи (бесіда, листування, обмін повідомленнями), на думку фахівців, можуть знизити ризик захворіти на хворобу Альцгеймера на 70%.
  • Дієта, протистояння тим факторам, що викликають цукровий діабет, здатна набагато покращити стан судин, виключити тромбоз та атеросклероз. Їжте побільше овочів та фруктів, віддавайте перевагу горіхам, корисним крупам, бобовим культурам та нежирному білку (птахи, риба, яйця). Правильне харчування впливає на самопочуття надзвичайно позитивним чином.
  • Виключити хронічний стрес. Якнайбільше медитацій та позитивних емоцій. Літнім людям дуже допоможе в цьому аспекті медикаментозна терапія та культурне дозвілля під безперервним наглядом доброзичливого персоналу.

За якими критеріями доступно діагностувати інсульт у ранній стадії?

Львів, інсульт, догляд за хворими після інсульту, дім престарілихБагато фахівців з усією підставою вважають, що реабілітація після інсульту найбільш ефективна тоді, коли проводиться рання діагностика. Це дуже важливий аспект у світлі статистичних даних, які опублікувала ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я). Згідно з невтішною інформацією, щороку на планеті близько 450 тисяч людей зазнають судинної травми головного мозку, більшість із постраждалих — жінки. Щохвилини під час нападу, стверджують вчені медики, вмирає щонайменше 1,5 мільйона мозкових клітин, тому негайне реагування та швидка допомога надзвичайно важливі. За якими критеріями доступно діагностувати інсульт у ранній стадії? Це дуже важливе питання, тому що чим раніше звернутися до лікаря, коли помітили щось подібне і тривожне у себе чи родича, тим більша ймовірність, що догляд за хворими після інсульту пройде максимально результативно.

Найпоширеніші ознаки інсульту корисно знати всім!

Симптоми цієї небезпечної травми судин, внаслідок якої починається некроз мозкових тканин, різноманітні, але в результаті часто приводять пацієнта у відділення інтенсивної терапії. Через 2-3 тижні, вже після того, як минула криза та життю постраждалого нічого не загрожує, у кращому випадку стартує реабілітація після інсульту. Нагадаємо, що чим раніше почнеться відновлення, тим більше буде ефект — набагато більша ймовірність того, що постраждалий повністю усуне проблеми та відновити нормальний функціонал: мовлення, рухливість рук і ніг, адекватне мислення та здатність до взаємодії з іншими людьми в суспільстві.

Симптоми інсульту, на які не завжди звертають увагу

  • Двоїться в очах, картинка навколишнього замутнена. Таку ознаку більшість із нас схильна списати на загальну втому на роботі чи в побуті, тому з подібними скаргами зазвичай не поспішають звернутися до лікаря. Хоча розмитість зору, роздвоєння предметів і падіння, як би сказати, різкості зображення має викликати природне занепокоєння. Тим більше, що інсульт здатний заблокувати судину, за якою відбувається кровопостачання ока. В результаті зір помітно погіршується. Звертаємо увагу, що такий симптом може бути єдиним. Це призводить до того, що цей прояв тромбозу або іншої судинної травми проходить без вживання необхідних заходів діагностики та медичного забезпечення.
  • Німіють руки. На перший погляд, цілком звичайне оніміння верхніх кінцівок, наприклад, після сну в незручній позі, може означати ознаку інсульту. Але якщо минає кілька хвилин, а чутливість у руці так і не прийшла в норму, а загальна слабкість зберігається або навіть наростає, то це може свідчити про те, що пошкоджено важливу артерію, що зв’язується безпосередньо з хребтом.
  • Невиразне та уповільнене мовлення. Буває так, що людина важко вимовляє фрази через дію знеболюючих препаратів у рамках процедур, які вона проходить у дантиста. Однак, якщо немає об’єктивних причин до подібних проявів, це може бути апоплексичний удар або крововилив у мозок. Потрібно негайно викликати швидку допомогу: особливо у ситуації, коли мовна дисфункція супроводжується нездатністю симетрично посміхнутися. При інсульті один куточок рота завжди опущений, а м’язи обличчя як би застигають. Це дуже тривожна ознака.
  • Нездатність зберегти рівновагу у звичайній ситуації може бути наслідком прийому занадто великої дози алкогольного напою, що містить етиловий спирт (етанол), або втоми після фізичної праці, спортивного тренування тощо. Але навіть при відносно легкому інсульті знижується кровопостачання головного мозку, а це неминуче веде до труднощів, які ми описали вище. Втрату рівноваги у такій ситуації зазвичай супроводжує запаморочення та загальна слабкість у кінцівках. За такої симптоматики людина може впасти і таким чином травмуватись ще більше. Потрібно негайно сісти чи лягти (не забудьте підкласти щось на кшталт подушки під голову!) — і в такому положенні чекати на приїзд професійних медиків.
  • Проблеми з пам’яттю та мисленням. Постраждала від інсульту людина насилу підбирає (і згадує!) потрібні слова, коли намагається щось сказати. Це свідчення того, що надзвичайно погіршилася не лише пам’ять, а й травмувалася здатність мислити. За таких симптомів рахунок йде на хвилини — терміново викликайте команду інтенсивної допомоги! Вкотре нагадуємо, що лише кваліфіковані медичні працівники спроможні допомогти та виконати необхідні маніпуляції.
  • Дуже болить голова. Гострий головний біль, який нагадує мігрень, якщо у людини є подібна схильність. На жаль, часто такому симптому не надають належного значення, тому що приймають за хворобливу дію магнітної бурі або за наслідки вчорашнього вживання спиртних напоїв. Однак необхідно чітко розмежовувати прояви із загальною симптоматикою. Інсульт теж може початися з больового синдрому в голові, але потім виявляються й інші ознаки, які вже в жодному разі не можна ігнорувати. Periculum est in mora, говорили древні латиняни — зволікання подібно до смерті. Це саме той випадок, коли мудрість старовини є повністю актуальною в наші дні. Якщо виникає невластивий Вам або Вашому родичу головний біль (особливо різкий і стійкий), потрібно терміново і невідкладно викликати швидку допомогу, але до прибуття медиків не займатися самолікуванням — Ви можете нашкодити, а наслідки можуть бути непередбачуваними.

На закінчення додамо, що приватний дім престарілих у Львові організує догляд за хворими після інсульту за вищим розрядом, а низька ціна відновлення дозволить скористатися послугами кожній українській родині. Адміністрація пансіонату для літніх прагне допомогти співгромадянам, тому вартість проживання, харчування, гігієнічної опіки та програми реабілітації (масаж, фізкультура, гімнастика) відповідає тій складній ситуації в країні, яку викликала війна в Україні. На будь-якій сторінці мережевого ресурсу представлені контакти та номер телефону, за яким доступна детальна та абсолютно безкоштовна консультація.